Yükleniyor...

Lenfödem Tedavisi

Lenfödem, lenfatik sistemdeki bozukluk nedeniyle hücreler arası sıvı birikimi olarak tanımlanır. Lenfödem iki temel kategoriye ayrılabilir: Primer Lenfödem (doğuştan gelen): Kişinin yeterince gelişmemiş lenf sistemi, travma, hamilelik, enfeksiyon gibi nedenlerle görevini yerine getiremez. Genellikle tek bir alt ekstremitede görülür. Sekonder Lenfödem: Cerrahi veya radyoterapi sonucunda ortaya çıkar. Kol veya bacakta şişlik ve gerilme ile karakterizedir. Başlangıçta el ve ayak üstü şişlik olarak başlayıp ödem ilerleyebilir.


Lenfödem Tedavisi

Lenfödem tedavisi, Kompleks Değerlendirme Fizyoterapisi (KDBF) kullanılarak gerçekleştirilir.

Manuel Lenf Drenajı: Uzman ve eğitimli fizyoterapistler tarafından uygulanan özel bir masaj tekniğidir. Amacı, ödemli bölgeden lenf sıvısının alınarak vücudun sağlıklı bölgelerindeki lenf nodüllerine transferini gerçekleştirmek ve derinin altındaki yüzeysel lenf damarlarına hafif basınç uygulamasını içerir.

Kompresyon Tedavisi: Manuel lenf drenajı sonrasında aktive edilmiş lenf sisteminin etkinliğini sürdürmek amacıyla uygulanan özel bir bandajlama yöntemidir. Basıncın tüm uzuv boyunca dengeli bir şekilde ayarlanması gerekmektedir. Bu bandajlama sürecinde kısa çekişli ve elastik olmayan bandajlar, basınç ayarlaması için yün sargılar kullanılır. Bu bandajlama yöntemi, kas aktivasyonu sırasında yüksek basınç, istirahat dönemlerinde ise düşük basınç uygulayarak lenf sıvısının etkilenmiş bölgede tekrar birikmesini önlemeyi amaçlar.

Diğer Bandajlama Yöntemleri, lenfödem tedavisi için genellikle sakıncalıdır ve kullanılması önerilmez.

Cilt Bakımı: Cildin nemlendirilmesi ve mantar oluşumunun önlenmesi, tedavi sürecinin önemli bir parçasıdır.

Egzersiz: Kişiye özel olarak seçilen egzersizler, iskelet kaslarının aktivitesi yoluyla lenf akışını artırmak amacıyla önerilir.